
Forrás:http://efrirk.antsz.hu/oki/pollen/Pollennaptar.pdf
Ibolyákkal bizonyította hűséges, kitartó szerelmét egy francia nemes, aki 30 éven át naponta küldetett csokrot saját kertészetéből Mademoiselle Clairon színésznőnek, hogy az mindennap ebből készíthesse el esti nyugtatóteáját.
Szaponin tartalma miatt nem csak nyugtató hatású főzet készíthető az ibolyából, hiszen a szaponin köptető, nyákoldó hatása elsősorban felső-légúti megbetegedésekben (légcső és hörghurut idült eseteiben, erős köhögés, stb.) hasznos*.
Pakisztánban egy etnofarmakológiai küldöttség a vadontermő növények tanulmányozása közben azt is kiderítette, hogy az ibolya lázcsillapító hatása az aszpirinéhez igen hasonló.
Indiában pedig az ibolya a mandulagyulladás hagyományos gyógyszere.
Csecsemők tüdőhörgőcskéinek gyulladására (bronchiolitis) a következő receptet javasolják a hozzáértők:
mezei kakukkfű, fekete bodza, pipacs, és ibolya virágainak egyenlő arányú keverékéből egy csipetet forrázzunk le egy csésze vízzel, és hagyjuk tíz percig ázni. Ebből naponta 3-4 csészényit adjunk a beteg babának a láz és köhögés csillapítására.
Köptető, izzasztó és vértisztító hatásán túl jelentős álmatlanság és epilepszia elleni teakeverékekben is szerepel, míg Jost Péter ezt írja Növények és Gaz című kézikönyvében:
„Leveleivel és virágaival a rákot kezdik gyógyítani. Régen a márciusi ibolya virágának, levelének főzetét nyavalyatörésnél, mellfájásnál, köhögésnél, lábnál mézzel keverve, sikerrel használták. Megjegyzem, hogy a szagos ibolya virágát forró vízzel leöntjük; fölforralni nem szabad. Külsőleg a nyers leveleket és a friss virágokat, ráksebekre kötözik. A háromszínű ibolya (Viola tricolor) a kék ibolyával azonos hatású; a sárga ibolyát (Caltha palustris [a mocsári gólyahír - szerk.]) a lépdaganat ellen isszák. A levelek a méh csípést gyógyítják.”
Külsőleg alkalmazva bőrnedvesítő hatása miatt kirepedezett bőr gyógyítására kiválóan alkalmas, gazdag A és C vitaminokban és bizonyos antioxidánsokat is tartalmaz (éppen ezért lehet alapja hidratáló krémeknek). Homlokra kötött leveleivel a migrén is megelőzhető egyesek szerint, amit megerősítenek Plinius (egy ókori természettudós) feljegyzései is.
Bár eddig semmilyen káros hatását nem mutatták ki, vigyázni kell, mert erős szer. Gyökeréből enyhe hashajtó készül, túlzott fogyasztása hányást is okozhat.
Szaponin- és metil-szalicilát-tartalma miatt pedig nem javasolt túlzott külső alkalmazása sem. A szaponin ugyanis a vérbe jutva mérgező, a metil-szalicilát pedig veseelégtelenség esetén nem tud elég gyorsan ürülni a szervezetből, így túlzott bevitele szintén mérgezést okozhat.
*Gyógytea:
1 kávéskanálnyi szárított virágot forrázzunk le egy csésze vízzel, és hagyjuk tíz percig ázni. Ebből naponta 3 csészényit fogyasszunk.
Forrás: eletforma.hu
Egyik korábbi cikkben már fejtegettük, hogy az optimizmus erősíti az immunrendszert, és ha az immunrendszer erős, akkor ugye könnyebben megbirkózik a betegségekkel, tehát, hosszabb életre számíthatnak az optimisták.
Most kutatók a mosolyráncokat elemezve azt mondják, akár +7 évet is jelenthet a széles mosoly és a mély mosolyránc.
Recept a hosszú élethez: optimizmus és nagy kacagások.
Széles mosoly = hosszabb élet?
Vigyorogni tessék: a nevetésráncok csak jót tehetnek!
Minél szélesebben mosolyog valaki és minél mélyebbek nevetésráncai, annál hosszabb életre számíthat - állítják amerikai kutatók.
A Michigan Egyetem tudósai 230 profi baseballjátékos 1952-ben készült fényképeit elemezve jutottak arra, hogy akár hét év különbség is lehet a várható élettartamokban a mosolygás vájta arcráncok alapján. A 230 játékos közül eddig 184 hunyt el.
A nem mosolyós csoportba soroltak átlagosan 72,9 évet értek meg, a részben mosolygósak 75-öt, a szélesen vigyorgók viszont 79,9-et - adta hírül a Daily Telegraph című brit lap.
Forrás: eletmod.hu
A legjobb légtisztító szobanövény a Csüngő csokrosinda, közismert nevén zöldike
A NASA kutatói kiderítették, hogy a csüngő csokrosinda 96%-kal csökkentette 24 óra alatt egy szoba szénmonoxid tartalmát, míg a nitrogén dioxid szint 99 százalékkal lett kevesebb!
Miért érdemes tehát ezt a fajta szobanövényt tartanunk otthon?
A növények előnyös hatást fejtenek ki lelki és fizikai állapotunkra egyaránt. Kiválóan szűrik és tisztítják a levegőt. A fotoszintézisük során megkötik a szén monoxidot, és nitrogén dioxidot. A növények gondozása és fejlődése pedig lelkünkre van jó hatással! Ezen túlmenően a szobanövények – mint tudjuk – oxigént termelnek (így frissítik a levegőt), szén-dioxidot kötnek meg és vizet párologtatnak.
Belvárosi lakásokban is mindenképp érdemes növényeket tartanunk, mert itt a szennyezettség még magasabb. Irodákba egyaránt szükségesek, mert semlegesítik a képernyők káros kisugárzását.
Ha szeretnél csüngő csokrosindát, vedd figyelembe, hogy egy 25 négyzetméteres átlag magasságú szoba megtisztításához, kb. három zöldikére van szükség.
A növény szereti a magas páratartalmat ezért nyáron érdemes naponta permetezni. Szereti a fényt, de a tűző napfénytől óvni kell, ahogyan a huzattól is.
Legjobb felfüggesztve tárolni, hiszen nevéhez híven szereti, ha levelei szabadon csünghetnek!
(forrás: www.vitaminstation.hu)
Ha úgy érzed, nincs erőd a betegségedet legyőzni, vagy éppen "csak" kilátástalannak tűnő magánéleti válságban vagy, vagy a munkádban érnek kudarcok, akkor nézd meg ezt a filmet és meríts erőt!
Vujity Tvrtko, írásából kiderül, hogy egy szervezet azon dolgozik, hogy még ebben az évben Magyarországra jöjjön Nick Vujicic és személyes is átadhassa erejét, optimizmusát és tanulhassanak tőle az emberek.