Egészségünket meghatározza makro- és mikrokörnyezetünk, a társadalom berendezkedése, szociális érzékenysége, továbbá személyi kapcsolataink és öröklött tulajdonságaink.
Milyen közvetlen tényezők befolyásolják az egészséget? Ezeket a hatásokat külső és belső tényezőkre bontva, az egyén és a környezete közvetlen kölcsönhatása, vagyis a bio-pszicho-szociális hatások egyensúlyi állapota jellemzi. Nemcsak a természeti katasztrófákat (árvíz, cunami, ózonlyuk, földrengés, stb.), a környezeti ártalmakat, a fertőző betegségeket kell elkerülni ahhoz, hogy megőrizhessük egészségünket. Az emberi magatartás és tevékenység következtében létrejövő egészségkárosító hatásokat is csökkenteni kell, mint például a zajt, a vibrációt, az élelmezési, táplálkozási[3] és egyéb higiénés ártalmakat, vagy az önveszélyeztető magatartásokat: a drog, a dohány és az alkoholfogyasztást is.
Az egészség forrása[szerkesztés]
Az egészség forrásai mindazok a külső és belső tényezők, melyek az egyént korának, nemének, földrajzi helyének és társadalmi helyzetének figyelembevételével hozzásegítik egészsége optimalizálásához.
Egészségvédelem[szerkesztés]
Közös koordinált tevékenység, amely nemcsak az egészségügyre korlátozódik, hanem államigazgatási, törvényi, intézményesített feladat, magába foglalja az egészségmegőrzést, az egészségnevelést. Magyarországon az „Országgyűlés- a lakosság egészsége iránt érzett felelősségétől áthatva” megalkotta az 1997. évi CLIV. törvényt az egészségügyről.[4]
Egészségmegőrzés, fejlesztés[szerkesztés]
Az ENSZ definíciója szerint „az egészség megőrzése olyan fogalom, amely az egészséget elősegítő életmód, és az ezt ösztönző társadalmi, gazdasági, környezeti és személyes tényezők támogatását öleli fel”. Vagyis az egészséget szolgáló magatartásnak két alapvető formája van: az egyéni (tanácsadás, nevelés, klinikai beavatkozás) és a közösségi (egészséggazdasági, társadalmi, kulturális, természeti és technikai feltételek javítása).
Jegyzetek[szerkesztés]
- ↑ WHO. Constitution of the World Health Organization Archiválva 2008. február 27-i dátummal a Wayback Machine-ben, Geneva, 1946. Accessed Page 20 of “NATIONAL MENTAL HEALTH POLICY 2001-2005” on March 2001
- ↑ [1] WHO: Constitution of The World Health Organization Utolsó letöltés: 2015.03.26.
- ↑ Minőségi éhezés
- ↑ 1997. évi CLIV. törvény az egészségügyről. (Hozzáférés: 2020. március 27.)
Források[szerkesztés]
- WHO: Constitution of The World Health Organization (Utolsó letöltés: 2015.02.22.)
További információk[szerkesztés]
Kapcsolódó szócikkek[szerkesztés]
2,690 Találat
Betegségmegelőzés - DietOn
www.mydieton.com/.../betegsegmegelozes.html
Betegségmegelőzés. A betegségmegelőzés az egészségtudatos életmód egyik legfontosabb, ám némileg elhanyagolt területe. Szinonimájaként a kevésbé proaktív, félelemre kevésbé építő EGÉSZSÉGMEGŐRZÉS kifejezést is használjuk, mely a tudatosságunkra alapozna – ha lenne…Bár előrelátásból példát vehetnénk a teknősről - mely nem véletlenül a hosszú és …
Betegségmegelőzés, házi praktikák, gyógyulás! · Egészség
Denevérek terjeszthették emberre a korona vírust A koronavírust egy denevért fogyasztó ember kapta el elsőként. A félig - meddig nyers rovarok, hüllők fogyasztása különösen veszélyes lehet, hiszen ezek az állatok emberre nézve ismeretlen vírusok és baktériumok melegágyai.
Egészségmegőrzés, Betegségmegelőzés
https://www.eletmodbazis.hu/egeszsegmegorzes-betegsegmegelozes
Kezdőlap »; Egészségmegőrzés, Betegségmegelőzés; Egészségmegőrzés, Betegségmegelőzés . Webáruházunk folyamatosan bővülő kínálatában csak olyan válogatott táplálékkiegészítő készítmények kaphatóak, amelyek összetétele és hasznosulása megfelel a követelményeknek, biológiai aktivitásuk bizonyítottan kiváló.
EGÉSZSÉGMEGŐRZÉS, BETEGSÉGMEGELŐZÉS
https://pozsonyidoki.hu/index.php/hu/egeszsegmegorzes-betegsegmegelozes
EGÉSZSÉGMEGŐRZÉS, BETEGSÉGMEGELŐZÉS. kölyökkori alapoltási program, majd éves vizit (igény szerint kiértesítést is küldünk!) alapos fizikális vizsgálat, egészségügyi teendők megbeszélése
* Betegségmegelőzés (Egészség) - Meghatározás - Online Lexikon
https://www.mimi.hu/egeszseg/betegsegmegelozes.html
Gránátalma szerepe a betegségmegelőzésben A gránátalma az egyik legerősebb antioxidáns forrás, ezért érdemes rendszeresen fogyasztani, megvédi szervezetünket a szabadgyököktől és aktivizálják a jó génjeinket… Betegségmegelőzés A biztonságos megelőzés alapja az, hogy időben felismerje a betegséget, például a gyomorral, a bélrendszerrel kapcsolatban.
betegségmegelőzés - Cimke - Béres
https://www.beres.hu/beres/cimkek/betegsegmegelozes
Béres Egészség Magazin 2020. tavasz/nyár. 100 éve született Béres József. Magazinunkban Rá emlékezünk, fotókkal idézzük fel életének legjelentősebb állomásait, és a küzdelmes éveit feldolgozó, februárban a mozikba került „A feltaláló” című film rendezőjével, Gyöngyössy Bencével beszélgetünk a film megszületésének történetéről. 2020 az olimpia éve.
Csillagfény Gyermek és Családsegítő Alapítvány …
https://angyali.hu/ado1szazalek-alapitvany…
A Csillagfény Gyermek és Családsegítő Alapítvány bemutatkozása: Az alapítvány 2008. január 16-án alakult azzal a céllal, hogy adományokat gyűjtsön, és támogatásokat juttasson el a magyar gyermekegészségügy részére.
Prevenció (betegségmegelőzés) formái - Súlypont Ízületklinika
https://www.sulypont.hu/blog/egyeb/prevencio-betegsegmegelozes-formai
A betegségekkel legkönnyebben akkor tudunk megküzdeni, amikor még ki sem alakultak. Ezt hívjuk prevenciónak. Előzzük meg a bajt - még ha ki is alakul a betegség, sokkal jobb eséllyel vehetjük fel …
Ezt edd, ha sokáig akarsz élni: évezredes csodaszer …
https://femina.hu/egeszseg/kefir_betegsegmegelozes
Ezt edd, ha sokáig akarsz élni: évezredes csodaszer - A kaukázusi népek naponta fogyasztanak kefir. Az ott élők között nem ritka, ha valaki a száz év feletti kort is megéri.
Az egészségtudatosság javul, az egészségmagatartás kevésbé
0 megjegyzés:
Megjegyzés küldése