Betegségmegelőzés és fertőzés felügyelet
A baktériumok körbevesznek minket. Nem kell megijedni, a legtöbbjük teljesen ártalmatlan. Hasznosak is vannak köztük, mint az emésztést segítő baktériumok. A családunk védelme a fontos az olyan fajokkal szemben, amik a bakteriális megbetegedéseket és más fertőzéseket okozzák.
Az ártalmas baktériumok és más kórokozók bekerülhetnek az otthonunkba embereken és állatokon, szennyezett ételen vagy vízen keresztül.
Hogy mennyire terjednek el, ez részben rajtunk is múlik. Ha a szennyezett felületeket megfelelő higiénia nélkül próbáljuk fertőtleníteni (pl. rendszeresen nem tisztított ronggyal), azzal csak elősegítjük a kórokozók terjedését. A tudtunk nékül megtelepedhetnek a kezünkön is a napi teendőink során, és ezután mindenre tovaterjednek, amit a következő kézmosásig megérintünk.
Hasonlóképpen, ha valakinek vírusos fertőzése van, mint az influenza, a köhögés, tüsszentés, vagy akár csak egy lélegzetvétel során az apró cseppek a szájon keresztül a levegőbe juttatják a kórokozókat. Ezek aztán mindenen megtelepszenek, amire rászállnak, vagy belélegezve fertőznek tovább.
Ez jelenség, amit fertőzési láncnak hívunk - amikor az ártalmas baktériumok és bacilusok véletlenszerűen terjednek egyik személyről a másikra, fertőzéseket okozva. Szerencsére ez a lánc megszakítható.
A fertőzési lánc megszakítása:
A kórokozók megfékezésének legjobb módszere a jó higiénia betartása. Néhány segítő tipp:
Rendszeresen moss kezet, különösen étkezés előtt, után, és az étel elkészítése során. De ezt kell tenni köhögés, tüsszentés, pelenkacsere, vagy WC-használat után is.
Ha köhögsz vagy tüsszentesz, zsebkendővel takard el az orrod és a szád . A használtakat dobd a szemétbe, és moss utána kezet.
Biztonsággal tárold és készítsd el az ételeket. Tartsd tisztán a kezeid és a használt felületeket, a nyers és főzőtt/sütött ételek tartsad külön. Rendesen süsd át/főzd meg meg az ételeket, és hűtsd le őket, hogy a baktériumok növekedése lelassuljon.
Az oltások (vagy immunizáció) az egyik kulcsa a komoly fertőzések megakadályozásának. Gondoskodj arról, hogy a családtagjaidnak legyenek meg az ajánlott oltásai.
Rendszeresen tisztíts és fertőtleníts - különösen azokat a felületeket, amik az étellel érintkeznek, és amiket rendszeresen megérintenek, mint a csapok, kilincsek, telefonos tárcsázók.
Tisztítás és fertőtlenítés: Mi a különbség?
A tisztítás annyit tesz, mint a kosz eltávolítása néhány kórokozóval együtt.. Általában mosószerrel és alapos öblítéssel történik. Több kisebb használati tárgynál (pl. evőeszközök, tányérok) ez már önmagában elég.
A fertőtlenítés a jelenlévő legtöbb kórokozó elpusztítását jelenti. Ez elsősorban olyan nagyobb felületeknél fontos, ahol alapos öblítésre nincs lehetőség (konyhaasztal, WC, mosdókagyló, telefon). Ezeknek a felületeknek a rendszeres fertőtlenítése, a kórokozók és ártalmas baktériumok megfékezésének az egyik legjobb módja.
Ne feledj, még egy tisztán tartott otthonba is eljuthatnak a kórokozók. Az oldalunkon további információkat találhatsz a hétköznapi betegségekról, és tanácsokat arról, mit tegyél, ha te vagy a szeretteid mégis megbetegszenek.
0 megjegyzés:
Megjegyzés küldése